Na peněžním trhu se můžeme setkat s několika typy úvěrů, z nichž některé jsou určené pouze pro finanční instituce pro zajištění jejich činnosti, jiné pak slouží výhradně firmám a spotřebitelům.

V nabídce úvěrů pro spotřebitele se nachází:

  • kontokorentní úvěr;
  • spotřebitelský úvěr;
  • hypoteční úvěr;
  • kreditní karta.

Kontokorentní úvěr bývá zpravidla automaticky nabízen a sjednáván (po souhlasu vlastníka účtu) se založením běžného účtu, přičemž jeho podstata je založena na schválení přečerpání účtu, tj. vzniku debetního zůstatku na běžném účtu, jímž vzniká majiteli účtu dluh vůči bance, který podléhá úročení.

Aby bylo zabráněno nadměrnému zadlužení vlastníka účtu a nesplácení kontokorentního úvěru, je jeho výše vždy limitována, a to dle smluvních podmínek banky. Protože se jedná o krátkodobou výpůjčku (musí být splacen do jednoho roku), je ve srovnání s ostatními úvěrovými produkty úročen vyšší úrokovou sazbou.

Také spotřebitelský úvěr si u domácností našel své trvalé místo. Jak už jeho název napovídá, je určen na financování nákupu spotřebních věcí, jako jsou spotřebiče do domácnosti, moderní technologie (PC, mobily, tablety apod.) a automobily. Využíván je také na zaplacení dovolené, vánočních dárků nebo studií. Vzhledem k jejich vysoké hodnotě RPSN (zpravidla nad 10 %) jsou tyto úvěry z dlouhodobého hlediska nevýhodné a mělo by se k nim přistupovat pouze ve výjimečných případech a na krátkou dobu a samozřejmě je co nejdříve splatit.

Hypoteční úvěr je primárně určen na řešení bytových potřeb, avšak lze jej sjednat také jako neúčelový (Americká hypotéka), který je však v porovnání s účelovým hypotečním úvěrem poměrně drahý. Stejně tak vyjde hypotéka dráže, pokud při její žádosti nedoložíte doklad o příjmech, jelikož vám banka nabídne vyšší úrokovou sazbu a zároveň může požadovat vyšší hodnotu zástavy, kterou bývá nemovitost.

Hypoteční úvěr bývá úročen nižší úrokovou sazbou ve srovnání s kontokorentním a spotřebitelským úvěrem, což je dáno jeho dlouhodobým charakterem. Zpravidla jeho doba splatnosti činí 20 – 25 let, nicméně lze ji sjednat i nižší a ve výjimečných případech i vyšší. Konečná výše úvěru (úrok + splátka) se odvíjí od ukazatele LTV, to je poměru mezi hodnotou úvěru a zástavy, kdy platí, že čímž menší je poměr, tím je úvěr levnější a naopak. Je to dáno tím, že pokud se na pořízení nemovitosti finančně podílíte, jste pro banku méně rizikovým klientem, díky čemuž vám nabídne nižší úrok, což se promítne do hodnoty měsíční splátky.

Cenu hypotečního úvěru však určuje také doba fixace úrokové sazby. Ta je buď krátkodobá (do 5 let), nebo dlouhodobá (déle než 5 let). Jakou dobu fixace zvolit se odvíjí od očekávaného vývoje úrokových sazeb. V současné době, kdy jsou úrokové sazby hypoték na svém minimu a do budoucna lze očekávat jejich růst, vyplatí se zvolit si dlouhodobou dobu fixace úrokové sazby, avšak je nutné počítat s tím, že po jejím uplynutí se bude nová úroková sazba poměrně výrazným způsobem lišit od té současné, což se projeví na výši měsíční splátky, která vzroste. Unese váš rodinný rozpočet vyšší výdaj? Ideální by bylo vytvářet si po dobu trvání fixace úrokové sazby finanční rezervu, například z ní plynoucích ušetřených peněz.

Kreditní karta je alternativou úvěru, který se čerpá prostřednictví platební karty a má pevně stavený maximální limit, po který ho lze čerpat. Jelikož banka nemůže hlídat frekvenci čerpání a splátky takto vzniklého úvěru, uvaluje na kreditní kartu vyšší úrokové sazby ve srovnání jak s kontokorentem, tak i se spotřebitelským úvěrem. Na druhou stranu banky nabízejí bezúročné období, po které lze úvěr čerpat bez započtení úroků.
Snubní prsteny POLOMIO. Jak zjistit správnou velikost zásnubního prstenu a snubního prstenu. Svatební prsteny budou tak jedinečné, jak jedinečně si je vytvoříte. Jak s přehledem zvládnout žádost o ruku. Jak mít svatební prsteny z hvězdného prachu. Proč snubní prsten osázet drahými kameny? 12 tipů, jak vybrat snubní prsten a nezbláznit se. Víte, že ke zpečetění vašeho příběhu lásky, potřebujete prsteny celkem 3? Jak vybírat svatební zásnubní prsteny? Proč si při výběru svatebního prstenu dát na čas? Z jakého materiálu si nechat vyrobit svatební prsteny?

Hosted on MyDreams VPS server